Wolka

Trzydziestopięcioletnia Anna zostaje warunkowo zwolniona z więzienia, gdzie odsiadywała wyrok za zabójstwo. Na wolności usiłuje odnaleźć kobietę o imieniu Dorota. Kiedy odkrywa, że ta przeprowadziła się za granicę, nie waha się ani chwili – napada na stację benzynową, kradnie pieniądze na bilet i leci na Islandię.

U wybrzeży Islandii, na małej wyspie odnajduje Dorotę, która okazuje się być jej starszą siostrą. Kiedy siedemnaście lat wcześniej Anna zamordowała swojego mężczyznę i trafiła za kraty, Dorota przejęła opiekę nad jej synem, Tomkiem. Usynowiła chłopca, założyła nową rodzinę i nikomu nie wyjawiła prawdy.

Anna jest zdeterminowana i gotowa na wszystko, żeby odzyskać syna. Działa chłodno i metodycznie – tego nauczyło jej więzienie. Widząc, jak bardzo imponuje nastolatkowi, wyznaje mu, że jest jego matką i proponuje ucieczkę. Dorota nie chce na to pozwolić. Kocha Tomka jak własnego syna i pragnie go chronić. Wyjawia Tomkowi, że to Anna zabiła jego ojca. Po tym odkryciu chłopak odcina się od matki, ale narasta w nim fascynacja tą dziką i bezwzględną kobietą. Zmienia się pod jej wpływem.

Wyrzucona na ulicę Anna poznaje Islandczyka Róberta, rozwodnika z dwójką dzieci. W jego domu widzi zdrową relację kochających się ludzi. Po raz pierwszy stawia sobie pytanie, jakiej przyszłości chce dla syna. Czy chłopak nie byłby szczęśliwszy bez niej? Na to pytanie musi odpowiedzieć, kiedy w jej drzwiach staje Tomek ścigany przez policję za podpalenie lokalnej przetwórni ryb.

Matka i syn uciekają z wyspy przed pościgiem. Są blisko jak nigdy dotąd. Chłopak coraz bardziej upodabnia się do matki. A ona rozumie już, że jej egoistyczna miłość degeneruje syna. Jeśli go kocha, musi znów odsunąć go od siebie. Czy zdecyduje się na to poświęcenie i pierwszy raz wyrzeknie się siebie?

Reżyser: Arni Asgeirsson
Scenariusz: Michał Godzic, Arni Asgeirsson

Category: feature films