Atlas

Do szpitala psychiatrycznego usadowionego gdzieś na krańcu świata, przyjęty zostaje dziwny (nawet jak na standardy zwyczajowych “lokatorów”) pacjent.
Jako, że całymi dniami stoi bez ruchu, z rękami podniesionymi w górę i nie odzywa się do nikogo, szybko nadany zostaje mu pseudonim „Atlas”.
Jak grzyby po deszczu, w szpitalu pojawiają się historie „z zaufanych źródeł” – objaśniające kim „Atlas” naprawdę jest i co mu się stało.
I tak gdy jedni z przekonaniem opowiadają, że był bohaterskim górnikiem, który podtrzymał strop i uratował pięciu kolegów, ale od obciążenia zwariował, tak inni zapewniają, że nie był żadnym górnikiem tylko astronomem i zwariował od tych czarnych dziur, albo że był komandosem i w niewoli u terrorystów mu odbiło.
Coś może być prawdą, może wszystko nią jest, a może właśnie nic. Spirala dezinformacji napędza się niemiłosiernie, tak iż finałowa konfrontacja wszystkich z wszystkimi wydaje się nieunikniona.
Historii jest coraz więcej i choć każda różni się od poprzedniej, wszyscy zgadzają się, że Atlas jest wielkim człowiekiem i jego heroiczne czyny wymagają jakiejś reakcji.
Nie jest pewne jakiej. Sytuacja nakręca się jak „Proces” Kafki, w którym sędziowie winni są zbyt dużej ilości dobrych intencji, a oskarżony zupełnie nie reaguje.
Przynamniej do czasu…

Reżyseria: Maciej Kawalski
Scenariusz: Maciej Kawalski
Obsada: Tomasz Kot, Marian Opania …

Nagrody:

2018 Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski) – Srebrny Lajkonik dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego
2018
 Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Nagroda Canal
2018
 Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Nagroda Multimedia Polska w Konkursie Filmów Krótkometrażowych
2019
 Bermuda International Film Festival – Grand Prix
2019
 Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Huesca – Nagroda „Złoty Tancerz”
2019 
Waszyngton DC Shorts International Film Festival – Nagroda Publiczności
2019
 Syracuse International Film Festival – Nagroda Judges’ Citation
2019 
European Cinematography Awards – Nagroda dla najlepszego filmu
2019 
Miami Short Film Festival – Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu fabularnego
2019 Rome International Film Festival – Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu fabularnego

Category: feature films